Native Speaker mı yoksa normal öğretmen mi?

Öncelikle Native Speaker ‘ın anlamını, normal öğretmen ile arasındaki farkını bilmiyorsanız kısaca anlatalım;

Native Speaker: Ana dili İngilizce olan ve sonradan Türkçe öğrenerek eğitim veren kişi.

Normal Öğretmen: Ana dili ingilizce olmayan, sonradan edindiği bilgileri başkalarına öğreten kişi. (Yabancı öğretmen ve Türk öğretmenleri)

İngilizce özel ders almak istiyorsanız ve tam olarak nasıl bir eğitmen seçeceğinizi bilmiyorsanız biraz daha ayrıntılı olarak işleyelim;

Çoğu kurum İngilizceyi öğretirken normal öğretmeni kullanmaktadır. Tabii ki bu kötü bir olay değil fakat ana dili ingilizce olan (Native Speaker) birini kullanmak daha yararlı olacaktır.

Bu kısımda “Her ikiside aynı dili öğretmiyor mu sonuçta?” diyebilirsiniz. İkisininde aynı dili bilmesine rağmen aradaki en büyük fark kendi dilini öğretmek ile öğrendiğin bir dili öğretmektir. Yabancı öğretmenler çocukluğundan itibaren tamamen yurt dışında yaşadığı için hem kültürlerini aktarma şansları vardır hem de yapmamanız gereken hataları daha rahat yakalayabilmektedirler.

Bunun yanısıra hata olmasa da birçok kelime normal konuşmada farklıdır. Sonradan İngilizce öğrenen birinden eğitim almak istediğinizde ise kendi aksanını ve bildiklerini size aktaracaktır. Bu bazı durumlarda yanlışlıklara sebep olabilir.

Konuşma Farklılıkları

Öğrendiğimiz İngilizce biraz daha basite kaçılarak öğretilmiştir (Bazı kelime ekleri yeteri kadar kullanılmamıştır). Normal İngilizcede ise biraz farklılıklar yer almaktadır. İşte bu normal ingilizce ile doğal ingilizce arasındaki farklardan birkaç tanesi;

 • Normal Öğretmen: One hundred fifty.
  • Ana dili İngilizce olan öğretmen: One hundred AND fifty.
 • Normal Öğretmen: Attached is my CV.
  • Ana dili İngilizce olan öğretmen: I’ve attached my CV.
 • Normal Öğretmen: I am Mohammed.
  • Ana dili İngilizce olan öğretmen: My name’s Mohammed.
 • Normal Öğretmen: I have 7 years experience in I.T. Sector.
  • Ana dili İngilizce olan öğretmen: I’ve been working as a computer engineer for just over 7 years.
 • Normal Öğretmen: I’m available in IZMIR from tomorrow.
  • Ana dili İngilizce olan öğretmen: I’ll be free (and in Izmir) as of tomorrow.
 • Normal Öğretmen: I read that you want someone to help you with your English.
  • Ana dili İngilizce olan öğretmen: I’m contacting you in regards to your English help post.

Görebileceğiniz üzere günlük konuşma dilinde bile onlarca konuşma farkı sıralanabilir. Her iki cümle de aynı anlama gelmektedir fakat tam olarak nasıl göründüğünü Türkçe anlatmak gerekirse;

Ana dili İngilizce olan öğretmenden İngilizce özel ders aldığınızda “Ben gitmek istiyorum Sultan Ahmet Camii” değil, “Ben Sultan Ahmet Camii ‘ne gitmek istiyorum” diye konuşacaksınız. Böylece yurt dışında konuştuğunuzda mükemmel bir İngilizceye sahip olacaksınız. Genellikle göze batma sebeplerinden olan cümle hatalarıyla da dikkat çekmeyeceksiniz.

Neden Native Speaker Tercih edilmeli?

Sadece konuşmalarda değil; küçük teleffuz hatalarında, çevirme problemlerinde daha iyi destek alabilirsiniz. Native Speaker seçmek için başlıca sebepler;

 • İngilizce pratik yapacağınızda direkt yabancı bir insanla konuşacaksınız.
 • Ders aldığınız öğretmen teleffuz hatalarını daha rahat duyabilecektir. Böylece ileride aynı hatayı yapma şansınız olmayacak.
 • Dili tam aksanıyla öğreneceksiniz. Bildiğiniz üzere her ülkenin (hatta şehrin) kendine ait bir aksanı var. Sonradan İngilizce öğrenmiş biri size kendi ülke aksanı ile öğretecektir. Bu da kelime yutmanıza, tam anlaşılabilir olamamanıza sebep olabilir.
 • İngilizcenin kurallarını daha iyi anlayacaksınız. Kelimeleri sadece derdinizi anlatmak için kullanmak yerine gerçek cümleler kurabileceksiniz.
amerikan-ingilizcesi-kursu

Sonradan Native Speaker dersi almak

Daha önceden İngilizceyi öğrendiyseniz ya da temeliniz var ise (Bire bir İngilizce dersi veya okul eğitimleri olabilir) bunu daha da güçlendirmek istiyorsanız ana dili İngilizce olan öğretmenleri seçebilirsiniz. Tabii ki başlarda bu sizin için çok zor olacak. Aldığınız temel neredeyse tamamen değişecek, her şeyi baştan öğreniyormuş gibi hissedeceksiniz.

Bir süre sonra yaptığınız hataları fark ettiğinizde, yurt dışında yaşayan insanlarla daha iyi sohbet kurabildiğinizde ve kendinize olan özgüveniniz arttığında doğru seçimi yaptığınızı anlayabileceksiniz.

Bu aşamalardan geçmenin bir hayli zor olduğunu söylemek gerekiyor. Daha önceden bildiklerinizi (eğer sıfırdan başlıyorsanız ne mutlu size) unutmanız gerekebilir. Ayrıca aksan değişikliği ile de problemleriniz olabilir.